İngiltere hakkında bilmek istedikleriniz

ingiltere hakkında

Büyük Britanya 19. yüzyıla damgasını vuran bir devlettir. Gerek sanayi inkılabı gerekse sömürgeleşme hareketlerindeki etkinliği onu tarihin son imparatorluğu yapmıştır. Tabii ki sömürgeleşme hareketlerindeki genişlemesinden ötürü üstünde "güneş batmayan imparatorluk" deyişini de hak etmiştir. 20. yüzyılda dünya savaşlarında oynadığı aktif rol nedeni ile ve de hemen sonrasında dünyayı saran ekonomik krizin de etkileriyle 19. yüzyıldaki gücünden ve de sömürgelerinden çok şey kaybetmiştir. Yine de Avrupa Ekonomik Topluluğunun kurulmasında oynadığı aktif politika sayesinde halenAvrupa ve dünya arenasında etkili bir ülkedir. Türkçe'de, İngiltere olarak adlandırdığımız yer aslında Büyük Britanya adasıdır. Gerçekte İNGİLTERE, Büyük Britanya'nın oluşturduğu 4 bölgeden biridir. Büyük Britanya adasını oluşturan diğer bölgeler İSKOÇYA, KUZEY-İRLANDA ve GALLER'dir.

Coğrafi Yeri : Avrupa'nın en batı ucunda bir ada ülkesidir. Toplam Yüzölçümü : 245.000 kilometrekare (Türkiye'nin yaklaşık olarak 3'te birinden biraz daha küçük bir ülkedir)

İklim : İngiltere ılıman iklime sahiptir. Yaz aylarında hava sıcaklığı kuzey kesimlerde 16-24 derece, güney kesimlerde 18-26 derece civarındadır. Kış aylarında kuzey kesimlerde ısı çoğunlukla sıfırın altındadır ancak çok soğuk değildir. Güney bölgelerinde kış aylarında hava sıcaklığı 3-6 derece civarındadır. İngiltere'ye giderken sürekli yağmur yağdığını göz önüne alarak yanınızda yağmurluk ve yağmura dayanıklı giysi götürmeniz tavsiye edilir. Yılın onda birinde yağış alan ülkemizin tersine İngiltere için yılın onda dokuzunda yağış almaktadır.

Nüfus : 1990 sayımlarına göre 58 milyondur. Avrupa'da doğurganlık oranının pozitif olduğu nadir ülkelerden biridir. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 75 kadınlarda 81'dir.

Etnik Dağılım : Yaklaşık 60 Milyonluk nüfusun 35 Milyonu İngiliz, 6 Milyonu İskoç, 3 Milyonu Gal ve yaklaşık 2 Milyonu İrlandalıdır. Nüfusun geri kalanı yani 14-15 Milyonu, göçmenlerden, eski sömürgeler ile diğer ülkelerden gelenlerden oluşmaktadır. Ülkede, İngilizler toplam nüfusun yaklaşık %60'ını oluşturmaktadır.

Başkenti : Londra'dır. Nüfusu 10.000.000'u aşkın kentin %90'ı yabancı göçmenlerden oluşmuştur. Londra'da yaşayan Türk sayısı 110.000 civarındadır. Siyahi ve Asya orijinli göçmenler, nüfusun %70'ini oluşturmaktadır. Londra dünyanın en pahalı ikinci büyük kentidir. Düzenli bir kent olan Londra'da ulaşım sorunu son derece gelişmiş metro sistemi sayesinde büyük ölçüde çözülmüştür.

Din : Nüfusun yüzde 40'ı İngiliz kilisesine bağlı Protestanlardan oluşmaktadır. Yüzde 12 civarında Katolik, yüzde 6 oranında Şıh ve Hindu, yüzde 1 oranında Müslüman, yüzde 3 oranında Yahudi bulunmakla birlikte nüfusun yüzde 38'inin dini inancı bilinmemektedir.

Resmi Adı : Büyük Britanya Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda (United Kingdom of Great Britain) Kısaltması UK veya GB olabilmektedir.

Hukuk Sistemi : Roma hukukundan kalma sistem geliştirilerek gelenekselleşmiş ve anayasası yazılı olmayan bir şekilde günümüze kadar gelmiştir.

Sağlık Hizmetleri : İngiltere'de öğrenciler NHS-Ulusal Sağlık Hizmetinden otomatik olarak prim ödemeden yararlanırlar. Bu anlamda İngiltere'de karşılaşacakları her türlü sağlık sorununun çözümünde gerekli muayene ve tedaviler ücretsizdir.

Öğrencilere Çalışma Hakkı : İngiltere'de, yabancı öğrencilere haftada 20 saate kadar yasal çalışma hakkı verilmektedir. İngiltere'de çalışma hakkınız olmasına rağmen çalışarak elde edeceğiniz gelir ile ancak masraflarınızın bir kısmını karşılayabileceğinizi unutmamalısınız.

Ekonomi : Batı Avrupa'daki ekonomik hareketlerinin çeyreği bu ülkede meydana gelmektedir. Özelleştirme hareketinde olsun tarihteki diğer ekonomik hareketlerde veya doktrinlerde olsun başrol oynamış kapitalist bir ülkedir. Toplam enerji üretimi bakımından gelişmiş ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Hizmet sektöründe özellikle de bankacılık, sigorta ve benzeri finans kurumlarında oldukça ileridedir.Son yıllarda Avrupa Birliği çerçevesinde gerçekleşecek olan Euro'ya geçip geçmemek aşamasında tartışmalar yaşanmaktadır. Yıllık büyüme hızı %1.9 olup enflasyon oranı da yıllık %2.3 civarındadır. Toplam Elektrik enerjisinin yüzde 30'u nükleer enerjiden sağlanmakta olup her geçen yıl bu yüzdenin artması da beklenmektedir.

İngilteredeki dil okullarımız - İngiltere vizesi prosedürü - İş İngilizcesi programımız

  • ingiltereye.com
  • Yurtdışı Eğitim Danışmanlık
  • LiveZilla Live Help

Ücretsiz

Sağ. Sigortası

Uygun

Ödeme planları